Ciąża to czas szczególny. Czas w którym zmienia się nie tylko Twoje ciało, ale i psychika. W tym okresie zachodzi prawdziwy cud- rozwija się nowe życie. Bla, bla bla…..no dobra przejdźmy do rzeczy: zaczynasz tyć, płaczesz z byle powodu i często zwracasz swoje ulubione śniadanie. No i musisz zapomnieć o fajkach i alkoholu…

Z tych dobrych rzeczy? Zazwyczaj poprawia się Twój wygląd. Włosy i paznokcie stają się silniejsze, a skóra promienna. Ale to temat na kolejny wpis. Tutaj opisuję  4 zaskakujące fakty na temat ciąży, o których prawdopodobnie nie miałaś pojęcia. Ja z resztą też. Do czasu, aż na zajęciach z Neuromarketingu prowadząca zwróciła uwagę na zmiany w mamowych mózgach. Powiedziałam:  sprawdzam! I tak okazało się, że mózg kobiet od początku ciąży zaczyna się zmieniać.  Zyskujesz kilka mega mocy!

Mózg w ciąży
Zmiany w mózgu ciężarnych

Moc 1. Mądrość 

Mimo, że Twój mózg może się skurczyć nawet o 6% !! to hormonomy  (Prolaktyna, oksytocyna, estrogen, dopamina) sprawiają, że pojawiają się w nim nowe połączenia między komórkami nerwowymi. Lepiej przyswajasz i przetwarzasz nowe informacje. To tak jakbyś cały czas się uczyła. Niezłe co?

Moc 2. Wielozadaniowość 

Ta zmiana przygotowuje przyszłe mamy do natłoku obowiązków, z którymi będą sobie radzić po narodzeniu dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Uaktywnia się fragment mózgu odpowiedzialny za tę ekstra moc  (kora przedczołowa) i dzięki temu rośnie podzielność uwagi.

Moc 3. Miłość

Matka natura dobrze to wymyśliła. Nawet jeśli nie czujesz się pewnie i masz obawy, że nie poradzisz sobie jako mama oksytocyna sprawi, że będziesz spokojniejsza i otwarta na miłość. Ten hormon zwiększa także Twoją czujność. Ale uwaga! Ta moc nie jest zarezerwowana jedynie dla mam. Okazuje się, że jej poziom wzrasta także u tatusiów spędzających czas z pociechą.

Moc 4. ”Skaner w oczach

To nie żart. Ciężarne kobiety szybciej rozpoznają twarze. Podobno jest to związane z instynktem obronnym, który ma uchronić potomstwo. Generalnie jesteśmy w tym lepsze od facetów, ale w ciąży osiągamy Level master.

U mnie zadziałało! W pierwszej ciąży kończyłam licencjat z fizjoterapii, tuż po narodzinach drugiej córki- broniłam magisterkę na innym kierunku:) Miałam wrażenie, że wiadomości same pchaja się do głowy;) wielozadaniowość też wzrosła, nie wspomnę już o miłości…

Zainteresowanych tematem polecam fajną serię na Netflixie – Niemowlęta, zwłaszcza pierwszy odcinek „Miłość”.

Źródła: 

Anna Englert-Bator, Dobra Mama

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22947954

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11827871/

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.